Anasayfa > Erzurum Şehir Rehberi – Nereler gezilir ? Ne yenir ?

29.12.2012 Cts, 4:48

Erzurum’a geldiğinizde Osmanlı İmparatorluğu’nda kalma Aziziye Tabyaları‘na gitmelisiniz, burada Kahraman Türk Kadını Nene Hatun‘un mezarı da yer almaktadır. 2011 Yılında Dünya Üniversiteler Arası Kış Oyunları için yapılan atlama kulelerinin tepesinde çayınızı yudumlayıp, şehir manzarasını izleyebilirsiniz. Anadolu Selçuk Sultanı I. Alaeddin Keykubad’ın kızı Hundi Hatun tarafından yaptırılmış olan Erzurum’da bulunan bir tarihi yapı olan Çifte Minareleri gezebilirsiniz. Kıbrıs fatihi olan ve Erzurum beyler beyliği yapmış olan Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış olan, kesin olarak bilinmemekle birlikte mimari özellikleri bakımından Mimar Sinan’ın eseri olduğu söylenen Lala Paşa Camii. Mumtazam kesme taştan yapılmış olan Rüstem Paşa Bedesteni, Kanunu Sultan Süleyman’ın Sadrazamı Rüstempaşa tarafından yaptırılmış olan bedesten 1970 yılında restore edilmiştir, Menderes Caddesi üzerinde bulunan ve halk arasında Taşhan diye adlandırılan bedestenin üst katlarında Oltu taşı işlemecileri faaliyet göstermektedir. Erzurum’a yolunuz düşerse, buraları görmenizi öneririz.

 

          

          

* Kadayıf Dolması

 


Kadayıf Dolması, Erzurum’un meşhur tatlısı. Tel kadayıf, ceviz ya da fındık içi ,yumurta ,sıvıyağ (kızartmak için) ile yapılır. Şerbeti toz şeker ve limon suyundan hazırlanır.

 

* Cağ Kebabı

 

 

Cağ kebabı, veya ‘yatık döner’ keçi ve kuzu etinden yapılan bir çeşit kebaptır. Erzurum’un Tortum, Uzundere, Oltu, Olur,ilçeleri ile Artvin’in Yusufeliilçelerine ait olan cağ kebabı, önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şiş üzerinde odun ateşi eşliğinde pişirilmesiyle hazırlanır. Cağ adı verilen şişler kullanılarak servis yapıldığından bu adı almıştır. Servisi, yine yöreye özgü lavaş ekmeği ile beraber yapılır. Birçok yerde, yanlış olarak ‘çağ kebabı’ şeklinde telaffuz edilmektedir.

 

* Eklemek yada düzeltmek istediğiniz bilgileri info@deplasmanrehberi.com adresine gönderebilirsiniz.

 

Reklam ver

Etiketler : Erzurum’da neler yapılır ? , Erzurumda neler yapılır, nereler gezilir, nere gezilir, neresi gezilir, ne yapılır, ne yenir, yöresel yemekler, bölgesel yemekler, ne yenir, ne yemeli, Erzurum Yöresel Yemekleri Nelerdir, Erzurumun En Önemli Yemekleri Nelerdir

 

seo seo uzmani seo danismani